Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

OPUBLIKOWANO: PAŹDZIERNIK 2011

ZAKTUALIZOWANO: LISTOPAD 2013


Zatrudnianie firm zajmujących się ochroną osób i mienia szkoły


Opracował: Paweł Penkala


Podstawa prawna:


  • Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 145 poz. 1221 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz.U. z 2013 r. poz. 628),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. Nr 61 poz. 624 ze zm.).


Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom jest jednym z podstawowych zadań wszelkich instytucji edukacyjnych. Rodzice, którzy codziennie wysyłają swoje dzieci do szkoły, muszą mieć absolutną pewność, że nie będą tam narażone na ryzyko, a na straży ich życia i zdrowia stać będą kompetentni i odpowiedzialni ludzie. Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne jest wytworzenie poczucia stabilności i bezpieczeństwa – zarówno fizycznego, jak i psychicznego, polegającego na wyrażaniu akceptacji i zrozumienia przez dorosłych wobec postaw i zachowań dziecka. Zapewnienie stabilności i ochrony stanowi dla szkoły, która powinna być swoim wychowankom przyjazna, olbrzymie wyzwanie. Niejeden rodzic czy dyrektor na pewno nieraz zadawał sobie pytanie, czy i jak w realizacji tego zadania może pomóc zatrudnienie firmy profesjonalnie zajmującej się ochroną osób i obiektów.


Uregulowania prawne szkoły


Nie istnieją przepisy, które zabraniałyby dyrektorowi szkoły lub placówki zatrudniania firm zajmujących się ochroną ludzi i obiektów lub – wręcz przeciwnie – nakazywałyby to. W gestii dyrektora i rady szkoły (w ramach jej kompetencji) leży zatem podejmowanie wszelkich decyzji odnośnie do ewentualnego zatrudnienia firmy ochroniarskiej oraz finansowania tego typu projektu ze środków szkoły, z dobrowolnych składek lub innych źródeł. Brak stosownych regulacji oznacza, że zatrudnienie firmy, której zadaniem byłoby zapewnianie bezpieczeństwa uczniów, pracowników oraz terenu placówki, musi opierać się na ogólnych przepisach ustaw i rozporządzeń dotyczących prawa oświatowego, a regulujących stan prawny szkół i placówek edukacyjnych.


Zgodnie z treścią art. 1 ust. 10 Ustawy o systemie oświaty system ten zapewnia m.in. utrzymywanie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach i placówkach. Do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy zatem zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki (art. 5 ust. 7 pkt 1).


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek (§ 2). Podobnie zadania te definiuje Karta nauczyciela