Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

STAN PRAWNY: WRZESIEŃ 2011


Organizacja snu i wypoczynku w żłobku


Opracowała: Anna Stróżyk, pedagog, specjalizacja w zakresie edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej, magister zarządzania – rozwój potencjału społecznego, nauczyciel wspomagający w przedszkolu integracyjnym, trener grupy edukacyjnej


Podstawa prawna:


  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych (Dz.U. z 2011 r. Nr 69 poz. 367),
  • Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. z 2011 r. Nr 45 poz. 235).


Ziewanie, chrapanie i cisza wypełniająca przestrzeń żłobkowych korytarzy podczas leżakowania niejednokrotnie stają się niespełnionym marzeniem opiekunów. Fakt, że dźwięki te najczęściej zastępowane są odgłosami łkania i płaczu, to ogromna bolączka wielu dyrektorów i właścicieli tego typu placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jak zatem przemienić hałas w ciszę, a niepokój w spokojny sen? Recepta wydaje się być prosta, najpierw należy jednak zapoznać się z wyzwaniami, jakie pojawią się przed nami na drodze do osiągnięcia tego szczytnego celu.


Ustawowy zawrót głowy


Pierwszym krokiem do prawidłowego zagospodarowania przestrzeni sypialnianej w żłobku jest poznanie wymogów dotyczących jej tworzenia. Istotne przepisy w tej sprawie znajdziemy w Rozporządzeniu z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych. Nie wolno również pominąć Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Przepisy regulujące zasady organizowanego w żłobku leżakowania przedstawione zostały w nich w sposób jasny i czytelny. Oto niektóre z istotnych wytycznych, opisane w § 3 Rozporządzenia:


  • powierzchnia każdego pomieszczenia w żłobku, w którym przebywa troje–pięcioro dzieci, powinna wynosić min. 16 m2,
  • kiedy liczba dzieci przekracza pięcioro, powierzchnia ulega zwiększeniu proporcjonalnie do liczby dzieci. Zazwyczaj na każde kolejne dziecko przypadają co najmniej:


    • 2 m2 – w przypadku, kiedy czas pobytu maluszka w placówce jest mniejszy niż pięć godzin dziennie,
    • 2,5 m2 – w przypadku, kiedy czas pobytu maluszka w placówce wynosi więcej niż pięć godzin;


  • wysokość pomieszczeń, w których będą przebywać dzieci, nie może być niższa niż 2,5 m.


Ustawa żłobkowa w art. 24 ustala, że żłobek musi posiadać co najmniej dwa pomieszczenia, w tym jedno z nich odpowiednio przystosowane do odpoczynku najmłodszych.


Istnieje wiele wymagań, których spełnienie jest konieczne, by placówka mogła prawidłowo funkcjonować. Warto wykazać odrobinę determinacji, która w przyszłości zaowocuje niejednym dziecięcym uśmiechem. Nie powinniśmy także zapominać, że przestrzeń snu musi być prawidłowo zagospodarowana, a jej wyposażenie powinno posiadać odpowiednie atesty.


O czym nie wolno zapomnieć:


  • Zadbaj, by w pomieszczeniu, gdzie przebywają dzieci, temperatura wynosiła co najmniej 20°C (§ 3 pkt 7 Rozporządzenia).
  • Konieczne są także osłony grzewcze, chroniące przed bezpośrednim kontaktem z nagrzaną powierzchnią (§ 3 pkt 6 Rozporządzenia).
  • Zapewnij odpowiednie warunki higieniczne, nie zapominając o stanowisku do przewijania dzieci (§ 3 pkt 9 Rozporządzenia).
  • Pamiętaj, że leżaki wraz z pościelą należy oznakować poprzez przypisanie ich do konkretnego dziecka. Unikaj też ryzyka przenoszenia zakażeń podczas ich przechowywania (§ 3 pkt 5 Rozporządzenia).
  • Pamiętaj, by przed każdym leżakowaniem wywietrzyć salę.
  • Zadbaj, by odstępy między leżakami wynosiły około 60 cm.