Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

OPUBLIKOWANO: WRZESIEŃ 2011

ZAKTUALIZOWANO: LISTOPAD 2014


Odwołanie dyrektora placówki oświatowej


Opracowała: Natalia Jaworska, aplikant radcowski


Podstawa prawna:


  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego (Dz.U. z 2012 r. poz. 1538).


Ogólne zasady odwołania dyrektora szkoły lub placówki oświatowej


Zgodnie z przepisem art. 38 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (dalej: uso.), organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:


  • odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:


    • złożenia przez nauczyciela rezygnacji, z trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
    • ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 34a ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia,
    • złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 34 ust. 2a;


  • w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 7, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego – bez wypowiedzenia.


Opinię, o której mowa w pkt 2, wydaje się w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wystąpienia organu, a niewydanie opinii w tym terminie jest równoznaczne z wydaniem opinii pozytywnej.


Złożenie rezygnacji przez nauczyciela zajmującego stanowisko kierownicze


Złożenie rezygnacji przez nauczyciela zajmującego stanowisko kierownicze – jak wskazuje komentator uso. – nie powoduje samo przez się skutku prawnego, gdyż powierzenie stanowiska jest czynnością prawną jednostronną powierzającego (M. Pilich, Komentarz do ustawy o systemie oświaty, ABC, stan prawny: 20.08.2008). Zatem odwołanie ze stanowiska nie może nastąpić na podstawie samego tylko oświadczenia nauczyciela zajmującego stanowisko kierownicze, lecz potrzeba do tego oświadczenia woli organu powierzającego stanowisko. Termin wypowiedzenia oblicza się z odpowiednim uwzględnieniem przepisów Kodeksu pracy, a więc art. 30 § 21 k.p., który stanowi, że okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Termin rozpoczyna biec z chwilą, gdy oświadczenie woli dotarło do adresata w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią.


Negatywna ocena pracy


Zgodnie z art. 6a KN praca nauczyciela, z wyjątkiem nauczyciela stażysty, podlega ocenie. Może być ona przeprowadzona w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego, z inicjatywy dyrektora placówki lub na wniosek:


  • nauczyciela,
  • organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
  • organu prowadzącego,
  • rady szkoły,
  • rady rodziców.


Ocena pracy nauczyciela ma charakter opisowy i jest zakończona stwierdzeniem uogólniającym:


  • ocena wyróżniająca,
  • ocena dobra,
  • ocena negatywna.


Oceny pracy dyrektora placówki oraz nauczyciela, któremu czasowo powierzono pełnienie obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, dokonuje organ prowadzący w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Organ ten dokonuje oceny pracy dyrektora po zasięgnięciu opinii rady szkoły i zakładowych organizacji związkowych działających w tej placówce.


Kryterium oceny pracy dyrektora szkoły lub przedszkola stanowi stopień realizacji zadań określonych w art. 6, 7 i 42 ust. 2 KN oraz art. 4 i 39 uso. – ustalony w wyniku sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz nadzoru w zakresie spraw finansowych i administracyjnych (§ 8 ust. 2