STAN PRAWNY: SIERPIEŃ 2011
ZAKTUALIZOWANO: 14 LIPCA 2017
Jak założyć UKS lub SKS i znaleźć środki na jego funkcjonowanie
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 176 ze zm.),
- Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 210),
- Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz.U. z 2011 r. Nr 243 poz. 1449),
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1817 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 487),
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1827 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1257),
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t. j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1870 ze zm.).
Podstawy prawne funkcjonowania uczniowskich klubów sportowych
Na podstawie art. 3 Ustawy o sporcie działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego, działającego jako osoba prawna. W odróżnieniu od wcześniej obowiązujących przepisów, ustawodawca nie nakłada ograniczeń odnośnie do formy prawnej klubu sportowego. Zgodnie z art. 4 Ustawy o sporcie szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy. Działa on na zasadach przewidzianych w przepisach Ustawy Prawo o stowarzyszeniach, z wyłączeniem przepisów dotyczących rejestracji. UKS jest zatem stowarzyszeniem, którego zakres działalności obejmuje prowadzenie klubu sportowego zrzeszającego głównie uczniów. W świetle art. 4 ust. 3 Ustawy o sporcie członkami uczniowskiego klubu sportowego mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele. Zgodnie z art. 2 ust. 1 Ustawy Prawo o stowarzyszeniach stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych.
UKS nie podlega rejestracji wymaganej od innych stowarzyszeń, ponieważ uczniowskiego klubu sportowego nie trzeba rejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na podstawie art. 4 ust. 4 Ustawy o sporcie UKS podlega jednak wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu. Z chwilą wpisania do ewidencji UKS uzyskuje osobowość prawną. Oznacza to, że może on korzystać z tych samych form finansowania co stowarzyszenie rejestrowe, łącznie z możliwością prowadzenia działalności gospodarczej na cele promocyjne i inne cele związane z rozwojem i działalnością klubu. Wpisu do ewidencji dokonuje się na podstawie wniosku. Wpis i odmowa wpisu do ewidencji następują w drodze decyzji.
Podstawy prawne funkcjonowania szkolnych klubów sportowych
Zgodnie z art. 4 ust. 7 Ustawy o sporcie mogą istnieć inne niż uczniowskie kluby sportowe. Działają one w formie stowarzyszenia, ale ich statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej.
Do ich funkcjonowania stosuje się przepisy Ustawy Prawo o stowarzyszeniach, z wyłączeniem przepisów dotyczących rejestracji. Kluby te, podobnie jak uczniowskie kluby sportowe, także podlegają ewidencji.
Podstawowe cele i zadania szkolnego klubu sportowego:
- Planowanie i organizowanie pozalekcyjnego życia sportowego uczniów.
- Zwiększenie aktywności ruchowej dzieci i młodzieży jako skutecznej formy promocji zdrowia.
- Angażowanie uczniów do różnorodnych form aktywności ruchowej, gier i zabaw dostosowanych do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań sportowych.
- Udział uczniów w imprezach sportowych organizowanych przez szkołę i poza nią: w rozgrywkach międzyszkolnych czy ogólnopolskich.
- Organizowanie zajęć sportowych dla uczniów w celu rozwoju i poprawy ich sprawności fizycznej.
- Kształtowanie pozytywnej postawy sportowej, zasad fair play.
Ewidencja klubów sportowych
Zasady ewidencji klubów sportowych zawarte są w Rozporządzeniu w sprawie ewidencji klubów sportowych. Określa ono sposób prowadzenia ewidencji:
- uczniowskich klubów sportowych,
- klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej.
Na podstawie § 2 ust. 1 Rozporządzenia ewidencja prowadzona jest przez organy ewidencyjne, którymi są starostowie właściwi ze względu na siedzibę klubów. Ewidencje te są oddzielne dla UKS i oddzielne dla innych klubów sportowych nieprowadzących działalności gospodarczej (§ 2 Rozporządzenia). Wpisów do ewidencji dokonuje się na podstawie danych zawartych we wnioskach o wpis do ewidencji, składanych przez założycieli klubu (§ 2 Rozporządzenia).
Zgodnie z § 5 Rozporządzenia w ewidencji zamieszcza się:
- datę wpisu,
- numer ewidencyjny,
- imiona i nazwiska oraz daty urodzenia członków komitetu założycielskiego,
- nazwę, siedzibę oraz adres klubu sportowego,