Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

OPUBLIKOWANO: SIERPIEŃ 2011


Lista obecności w żłobku


Opracowała: Karolina Król-Komarnicka, kierownik działu kadr i płac w państwowej instytucji


Podstawa prawna:


  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. Nr 62 poz. 286 ze zm.).


Ewidencja czasu pracy


Jednym z ważniejszych obowiązków, jakie ciążą na dyrektorze żłobka niepublicznego jako pracodawcy, zgodnie z art. 149 Kodeksu pracy, jest ewidencjonowanie czasu pracy wszystkich pracowników. Celem tego działania jest późniejsze prawidłowe rozliczenie wynagrodzenia za wykonaną pracę, co wiąże się z istnieniem różnych zasad rozliczania wynagrodzenia za czas faktycznie przepracowany i za usprawiedliwione okresy niewykonywania pracy, jak np. urlop wypoczynkowy, choroba pracownika czy urlop macierzyński. Szczegółowe regulacje dotyczące prowadzenia powyżej wskazanej ewidencji znajdują się w Rozporządzeniu Ministra w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.


Zgodnie z § 8 ww. Rozporządzenia pracodawca jest zobowiązany do założenia i prowadzenia odrębnie dla każdego pracownika:


  • karty ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a także dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy,
  • imiennej karty (listy) wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą.


Sposób prowadzenia ewidencji czasu pracy, a w szczególności formę potwierdzania przez pracowników przybycia do pracy i obecności w niej, pracodawca powinien określić w regulaminie pracy wydanym na podstawie art. 104 k.p. W przypadku, gdy u pracodawcy regulamin nie został stworzony (art. 104 § 2 k.p.), gdyż w jego zakładzie obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy bądź zatrudnia mniej niż 20 pracowników, wówczas taka informacja powinna znaleźć się w innym dokumencie wewnątrzzakładowym, np. zarządzeniu dyrektora.


Ewidencja czasu pracy nie jest listą obecności