Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

OPUBLIKOWANO: SIERPIEŃ 2011

ZAKTUALIZOWANO: LISTOPAD 2014


Przepisy BHP i warunki bezpieczeństwa na przedszkolnym placu zabaw


Opracowała: Anna Torbicka, pedagog, starszy inspektor ds. BHP


Podstawa prawna:


  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 229 poz. 2275 ze zm.).


Plac zabaw jest miejscem, w którym przedszkolaki chętnie aktywnie spędzają czas nie tylko podczas wakacji, ale i w ciągu całego roku szkolnego. Wykorzystując różnorodne formy zajęć, należy zwrócić uwagę na to, czy plac zabaw – jego wyposażenie, urządzenia, zagospodarowanie przestrzeni – pozwala spędzać dzieciom czas w sposób bezpieczny i higieniczny. Aby tak było, osoby odpowiedzialne za to miejsce, dbające o jego prawidłowe funkcjonowanie, kontrolujące jego stan oraz realizujące zadania administracyjne dotyczące placu zabaw, powinny doskonale znać przepisy BHP oraz warunki bezpieczeństwa na przedszkolnym placu zabaw i skrupulatnie ich przestrzegać.


Wyposażenie placu zabaw


Urządzenia znajdujące się na placu zabaw powinny być zgodne z normą PN-EN 1176. Zamówienie na nie powinno posiadać w swojej specyfikacji informację o konieczności zgodności urządzeń z obowiązującymi normami. Jeżeli sprzęty okażą się pod tym względem wadliwe, pozostaje dochodzenie roszczeń od ich dostawcy. Warunkiem jest jednak, aby zamówienie wyposażenia placu zabaw zawierało w specyfikacji wspomniany obowiązek zgodności – wówczas, jeśli wbrew treści zamówienia przedsiębiorca dostarczy produkt niezgodny z wymaganiami, swoich praw będzie można dochodzić na podstawie rękojmi za wady fizyczne.


Ustawienie urządzeń powinno uwzględniać sposób poruszania się dzieci po placu zabaw. Maluchy, wchodząc na plac, muszą mieć możliwość przejścia przodem do huśtających się obok wejścia. Dzieci schodzące ze zjeżdżalni lub karuzeli nie powinny natykać się na inne dzieci biegające w pobliżu. Huśtawki winny być umiejscowione w taki sposób w stosunku do ogrodzenia, aby przejście za bujającymi się dziećmi było utrudnione. Jeżeli urządzenia (np. zjeżdżalnie) składają się z metalowych elementów, nie powinny być zwrócone w kierunku południowym, gdyż ze względu na nagrzanie od promieni słonecznych w środku dnia mogą one poparzyć bawiące się dzieci.


Na urządzeniach zainstalowanych w podłożu powinien znajdować się czytelny znak poziomu podstawowego umieszczony tam przez producenta. Wskazuje on wysokość, na jakiej montaż gwarantuje stabilność sprzętu, i powinien być równy z nawierzchnią lub płaszczyzną zabawy. Oznaczenie to jest niezwykle przydatne do właściwego utrzymania nawierzchni sypkich i sprawdzenia, czy wskutek zużycia urządzenie nadal jest prawidłowo zamontowane.


Każde urządzenie powinno posiadać oznakowanie, opatrzone nazwą oraz adresem producenta bądź upoważnionego przedstawiciela, kolejnym numerem pozwalającym na indywidualną identyfikację (tj. metryczką urządzenia i rokiem jego produkcji) oraz numerem i datą normy, której wymogom urządzenie odpowiada (np. EN 1176-1:2008).


Nieodzownym elementem każdego placu zabaw są ławki. Ich umiejscowienie powinno pozwolić osobom siedzącym (np. rodzicom) na obserwowanie możliwie jak największego obszaru placu. Ważne jest też, aby nie stały one zbyt blisko ogrodzenia ze względu na ryzyko skakania przez dzieci z oparcia ławki na płot. Z tego względu proponowaną odległością ławki od ogrodzenia może być 1 m. Przed ławką powinno się zapewnić twarde podłoże.