OPUBLIKOWANO: 16 LUTEGO 2018
Kontrola przestrzegania przepisów przeciwpożarowych
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1204 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 października 2005 r. w sprawie czynności kontrolno-rozpoznawczych przeprowadzanych przez Państwową Straż Pożarną (Dz.U. z 2005 r. Nr 225 poz. 1934),
- Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz.736.).
Wśród licznych organów kontrolnych mogących skontrolować szkołę jest Państwowa Straż Pożarna. Uprawniona jest ona między innymi do nadzoru nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych.
Podmiot uprawniony do przeprowadzania kontroli przepisów przeciwpożarowych
Przeprowadzanie czynności kontrolno-rozpoznawczych m.in. w celu rozpoznawania zagrożeń i realizacji nadzoru nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych został uregulowany w treści art. 23 Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z tym przepisem prawo do przeprowadzania kontroli w zakresie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych mają strażacy upoważnieni przez właściwego komendanta Państwowej Straży Pożarnej lub inne osoby upoważnione przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli przez strażaków powinno zostać doręczone kontrolowanemu co najmniej na 7 dni przed terminem ich rozpoczęcia. Natomiast jeśli czynności kontrolnych będzie dokonywała inna osoba, to stosowne upoważnienie powinno zostać doręczone kontrolowanemu co najmniej na 3 dni przed terminem rozpoczęcia kontroli. Reguluje to art.23 ust. 7 ww. Ustawy.
Jeśli natomiast otrzymano informację o możliwości występowania w miejscu kontrolowanym zagrożenia życia ludzi lub bezpośredniego niebezpieczeństwa powstania pożaru, to upoważnienie może zostać doręczone kontrolowanemu w chwili przystąpienia do kontroli.
Upoważnienie zgodnie z postanowieniami Ustawy powinno zawierać:
- określenie podstawy prawnej przeprowadzenia czynności kontrolno-rozpoznawczych,
- oznaczenie organu przeprowadzającego czynności kontrolno-rozpoznawcze,
- datę i miejsce wystawienia,
- imię i nazwisko, określenie stanowiska służbowego strażaka upoważnionego do przeprowadzenia kontroli oraz numer jego legitymacji służbowej, a w przypadku innej osoby upoważnionej do dokonania tych czynności – określenie imienia i nazwiska oraz numer i rodzaj dokumentu tożsamości,
- oznaczenie podmiotu objętego czynnościami kontrolnymi i wskazanie miejsca ich przeprowadzenia,
- informacje o zakresie przedmiotowym kontroli,
- wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia kontroli,
- podpis osoby udzielającej upoważnienia z podaniem zajmowanego stanowiska lub funkcji,
- pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego.
Prawidłowo wystawione i doręczone upoważnienie jest podstawą do przeprowadzenia czynności kontrolno-rozpoznawczych. Bez upoważnienia kontrola nie może zostać przeprowadzona. Takie stanowisko prezentuje również aktualne orzecznictwo sądowe (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 2 grudnia 2010 r., II SA/Lu 619/10).
Zgodnie z art. 23 ust. 9 Ustawy