STAN PRAWNY NA 12 GRUDNIA 2024
W aktualnym stanie prawnym przepisy dotyczące urlopów wypoczynkowych dyrektorów placówek feryjnych są podobne do tych, które obowiązują nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych. W praktyce kwestia urlopu dla nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora wciąż budzi jednak wiele wątpliwości.
Niejasności budzą zwłaszcza sytuacje związane z kończeniem lub rozpoczynaniem kadencji dyrektora placówki oświatowej w trakcie roku szkolnego. Na jakich zasadach nauczyciele pełniący funkcję dyrektora mogą korzystać z urlopów wypoczynkowych?
Urlop wypoczynkowy dyrektora szkoły
Dyrektorzy szkół publicznych, analogicznie jak wszyscy pracownicy, mogą korzystać zgodnie z art. 152 Kodeksu pracy, z corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jednakże, w stosunku do tej grupy osób zastosowanie znajdą dodatkowo przepisy szczególne Karty nauczyciela. W przypadku dyrektorów szkół publicznych należy więc w pierwszej kolejności sięgnąć do przepisów zawartych w art. 64–67 KN, a dopiero w kwestiach nieuregulowanych w Karcie nauczyciela, zastosowanie znajdą ogólne przepisy dotyczące urlopów wypoczynkowych zawarte w Kodeksie pracy.
Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego dyrektorów szkół?
Wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego dyrektorowi szkoły lub przedszkola został określony w art. 64 ust. 2a KN. Zgodnie z nim m.in. dyrektorowi, ale również:
- wicedyrektorowi szkoły,
- nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole,
- nauczycielowi, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze
– przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Inny niż w przypadku pozostałych nauczycieli wymiar urlopu i sposób jego wykorzystywania są podyktowane tym, że dyrektorzy szkół okres ferii często spędzają w pracy, nadzorując istotne zadania organizacyjne na przełomie lat szkolnych. W celu umożliwienia faktycznej regeneracji w trakcie odpoczynku, ustawodawca stworzył możliwość swobodniejszego doboru terminu wykorzystania urlopu (niekoniecznie w okresie ferii), w zamian ograniczając jego wymiar – w porównaniu z pozostałą grupą nauczycieli.
Kiedy dyrektorowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym?
Na podstawie art. 64 ust. 5b KN w stosunku do dyrektora szkoły znajduje odpowiednie zastosowanie przepis art. 64 ust. 5a KN, zgodnie z którym w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma on prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego zgodnie z odrębnymi przepisami. Chociaż przepis ten mówi o „nawiązaniu lub ustaniu stosunku pracy”, w praktyce, odnosząc go odpowiednio do sytuacji nauczycieli, którym powierza się stanowisko kierownicze lub z niego odwołuje (przy jednoczesnym trwaniu stosunku pracy), wydaje się zasadne stosowanie w tym przypadku naliczania urlopu wypoczynkowego w sposób proporcjonalny. Dzięki temu możliwe jest ustalenie wymiaru urlopu przysługującego nauczycielowi, któremu powierzono pełnienie funkcji kierowniczej w trakcie trwania roku kalendarzowego, bądź też nauczycielowi, który z tej funkcji w trakcie roku zrezygnował albo też został z niej odwołany.
Przykład 1
Dyrektor szkoły kończy kadencję z końcem roku szkolnego. Od 1 września będzie pozostawał w zatrudnieniu jako nauczyciel. W tej sytuacji należy zastosować przepis art. 64 ust. 5b KN i obliczyć wymiar urlopu dyrektora w sposób proporcjonalny do okresu zajmowania stanowiska dyrektora. W powyższym przykładzie dyrektorowi, który kończy kadencję, będą przysługiwały 24 dni urlopu (8/12 roku kalendarzowego x 35 dni urlopu za cały rok = w zaokrągleniu 24 dni). Przy powyższych obliczeniach trzeba również uwzględnić urlop już wykorzystany przez dyrektora. Prawo do kolejnego urlopu, już jako nauczyciel, który nie sprawuje funkcji kierowniczej, nabędzie 1 stycznia kolejnego roku – w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii.