ZAKTUALIZOWANO: CZERWIEC 2018
Zatrudnianie nauczyciela dyplomowanego
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967),
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.).
Poniższe opracowanie zostało przygotowane w celu przedstawienia regulacji prawnych w zakresie zatrudnienia nauczyciela dyplomowanego w świetle Ustawy Karta nauczyciela. Ustawie tej podlegają nie tylko nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli, ale także m.in. nauczyciele dyplomowani zatrudnieni na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, w:
- urzędach organów administracji rządowej,
- kuratoriach oświaty,
- specjalistycznej jednostce nadzoru,
- Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisjach egzaminacyjnych,
- organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich, rodzinnymi ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi oraz szkołami przy zakładach karnych.
Wszyscy nauczyciele podlegający przepisom Karty nauczyciela zostali objęci systemem uzyskiwania stopni awansu, a zatem każdy nauczyciel zatrudniany w szkole powinien posiadać stopień awansu. Karta nauczyciela określa następujące stopnie awansu zawodowego nauczycieli:
- nauczyciel stażysta,
- nauczyciel kontraktowy,
- nauczyciel mianowany,
- nauczyciel dyplomowany.
Nawiązanie stosunku pracy
Podstawowym przepisem Karty nauczyciela, określającym podstawy nawiązania z nauczycielem stosunku pracy, jest art. 10. Nauczyciel dyplomowany może być zatrudniony na podstawie mianowania bądź, w szczególnych przypadkach, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony.
Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania następuje w przypadku spełnienia przez nauczyciela warunków określonych w art. 10 ust. 5 Karty nauczyciela, tj. jeżeli nauczyciel:
- posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,
- ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych,
- nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne,
- nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 3, w okresie 3 lat przed nawiązaniem stosunku pracy, albo karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 4,
- posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska,
- istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Natomiast zawiązanie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę możliwe jest:
- na czas nieokreślony – jeżeli nauczyciel może być zatrudniony w szkole na czas nieokreślony jedynie w niepełnym wymiarze zajęć,
- na czas określony – w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela.
Jeżeli z powodu niespełnienia warunków określonych w art. 10 ust. 5 nauczyciel dyplomowany był zatrudniony na podstawie umowy o pracę i w trakcie trwania stosunku pracy doszło do spełnienia przedmiotowych warunków, jego stosunek pracy przekształci się w stosunek pracy na podstawie mianowania.
Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 10 ust. 5. Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy potwierdza na piśmie dyrektor szkoły.
W związku z tym, że nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania jest uregulowane w Karcie nauczyciela