OPUBLIKOWANO: MAJ 2011
ZAKTUALIZOWANO: GRUDZIEŃ 2013
Kontrola budowlana w przedszkolu
Opracowała: Aneta Chamczyńska-Penkala, prawnik
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409),
- Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2009 r. Nr 178 poz. 1380 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Prawo pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.).
Obowiązek zapewnienia i utrzymania bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki w przedszkolu oraz wykonywania w obiekcie remontów oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie wynika bezpośrednio z Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Konieczne jest bowiem stworzenie w pełni bezpiecznego miejsca do nauki i pracy dla osób przebywających w budynku przedszkola oraz na przynależnym do niego terenie (placu zabaw). Czy dyrektor przedszkola rzeczywiście zapewnił wszystkim przebywającym w nim dzieciom i dorosłym odpowiednie warunki, ocenia się podczas kontroli przeprowadzanych przez Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Cel kontroli obiektu przedszkola i podmiot odpowiedzialny
Głównym celem kontroli obiektu przedszkola jest sprawdzenie bezpieczeństwa jego użytkowników, a więc dzieci i osób w nim przebywających oraz ustalenie, czy zarządcy takich obiektów – dyrektorowie przedszkoli – realizują dyspozycje zawarte w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, określające wprost ich obowiązki, a w szczególności wymóg przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych budynków oraz sprawdzania stanu technicznego przedszkola. Taki sam cel przyświeca kontroli placów zabaw przynależnych do obiektu.
Obowiązki dyrektora przedszkola
Dyrektor przedszkola jest zobowiązany do przeprowadzenia kontroli budynku przedszkola oraz należącego do niego terenu i obiektów małej architektury zgodnie z ustalonym planem, uwzględniając stan techniczny oraz umiejscowienie obiektu – w tym ukształtowanie terenu (np. tereny narażone na częste powodzie i podtopienia). Sprawdzenie stanu technicznego obiektu przedszkola i urządzeń w nim się znajdujących dokonywane jest przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę i uprawnienia (np. elektryka) oraz przy udziale dyrektora przedszkola.
Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, za utrzymanie w należytym stanie technicznym i estetycznym obiektów budowlanych odpowiadają ich właściciele lub zarządcy. Przedszkola publiczne są obiektami stanowiącymi własność jednostek samorządu terytorialnego – ich zarządcami pozostają dyrektorzy przedszkoli. W związku z tym, na dyrektorze przedszkola ciąży obowiązek i odpowiedzialność zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i pracownikom, zarówno w budynku przedszkola, jak i na towarzyszącym mu placu zabaw i gier.
Przepis art. 61 ww. Ustawy wskazuje, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, w tym przypadku dyrektor przedszkola, jest zobowiązany:
- u