Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

OPUBLIKOWANO: LUTY 2011

ZAKTUALIZOWANO: CZERWIEC 2014


Zasady przyznawania stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz ministrów właściwych do spraw oświaty i wychowania oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego



Opracowała: Anna Król, Kuratorium Oświaty w Katowicach



Podstawa prawna:


  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2005 r. w sprawie stypendiów Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (Dz.U. z 2005 r. Nr 106 poz. 890).


Ustawodawca w rozdziale 8a Ustawy o systemie oświaty, dodanym na podstawie Ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje kwestię udzielania pomocy materialnej uczniom. Udzielanie świadczeń określonych Ustawą ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów, słuchaczy i wychowanków, poprawę dostępności kształcenia na wyższych poziomach edukacji dla dzieci i młodzieży z uboższych środowisk oraz umożliwienie upowszechniania wykształcenia średniego. Udzielanie uczniom pomocy materialnej ma na celu zmniejszanie różnic w dostępie do edukacji oraz umożliwianie pokonywania barier w dostępie do edukacji wynikającej z trudnej sytuacji materialnej ucznia (wyrównywanie szans), a także wspieranie edukacji uczniów zdolnych.


Do korzystania ze świadczeń w ramach pomocy materialnej uprawnieni są:


  • uczniowie szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchacze publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia,
  • wychowankowie publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.


Ponadto świadczenia pomocy materialnej, lecz wyłącznie o charakterze socjalnym, przysługują również:


  • uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
  • słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia.


Ustawodawca w art. 90c Ustawy o systemie oświaty dokonał podziału pomocy materialnej dla uczniów na dwa rodzaje – pomoc socjalną i motywacyjną. Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są stypendium szkolne i zasiłek szkolny. Natomiast świadczeniami pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym są: stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe; stypendium Prezesa Rady Ministrów; stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania; stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Należy jednakże zauważyć, iż prawodawca nie wyklucza możliwości przyznania danemu uczniowi jednocześnie pomocy o charakterze socjalnym, jak i pomocy o charakterze motywacyjnym.


Stypendium Prezesa Rady Ministrów