Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

OPUBLIKOWANO: LUTY 2011

ZAKTUALIZOWANO: PAŹDZIERNIK 2013


Standardy kontroli zarządczej


Opracował: Michał Łyszczarz, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty


Podstawa prawna:


  • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r., przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym w dniu 25 maja 1997 r., podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 16 lipca 1997 r. (t.j. Dz.U. z 1997 r. Nr 78 poz. 483 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 157 poz. 1241),
  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
  • Komunikat Nr 23 Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2009 r. w sprawie standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych (Dz.Urz. MF z 2009 r. Nr 15 poz. 84).


Standardy kontroli zarządczej


Na podstawie art. 123 Ustawy przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych 1 stycznia 2010 r. wprowadzony został w życie rozdz. 6 Ustawy o finansach publicznych. Wraz z jego wejściem w życie pojawił się obowiązek prowadzenia kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych. Do jednostek tych zaliczamy również wszelkiego typu jednostki oświatowe, dla których organem prowadzącym są jednostki samorządu terytorialnego. Stosownie bowiem do treści art. 79 ust. 1 Ustawy o systemie oświaty, przedszkola, szkoły i placówki publiczne zakładane i prowadzone przez ministrów i jednostki samorządu terytorialnego są jednostkami lub zakładami budżetowymi. Z kolei jednostki oraz zakłady budżetowe wymienia art. 9 Ustawy o finansach publicznych jako jedne z jednostek tworzących sektor finansów publicznych. Odnosząc się z kolei do treści art. 69 ust. 1 pkt 3 Ustawy o finansach publicznych, stwierdzić należy, że zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej należy do obowiązków kierownika jednostki sektora finansów publicznych, a więc w interesującym nas wypadku dyrektora szkoły, przedszkola czy placówki oświatowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.


Definicję kontroli zarządczej zawiera art. 68 ust. 1 Ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z tym przepisem stanowi ona ogół działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy. Cele kontroli zarządczej wymienia z kolei ust. 2 tego przepisu, zgodnie z którym celem kontroli zarządczej jest zapewnienie w szczególności:


  • zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi,
  • skuteczności i efektywności działania,
  • wiarygodności sprawozdań,
  • ochrony zasobów,
  • przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania,
  • efektywności i skuteczności przepływu informacji,
  • zarządzania ryzykiem.