Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam
Zapraszamy do zapoznania się z serwisem w wersji demo. Aby uzyskać pełen dostęp do treści kliknij "kup dostęp" i wybierz opcję najlepszą dla siebie.
, czyli dzisiaj kończy się dostęp do Twojego Niezbędnika. Przedłuż już teraz w promocji
Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.

 

Sprawna komunikacja w gronie pedagogicznym stanowi fundament dobrej współpracy w każdej placówce. Współpracujący nauczyciele dzielą się doświadczeniami, pomysłami i spostrzeżeniami, które mogą znacząco wpłynąć na jakość edukacji. Dzięki otwartemu dialogowi, swobodnej wymianie zdań i dobremu przepływowi informacji łatwiej jest ustalać wspólne cele, planować działania i rozwiązywać problemy.

Skuteczna komunikacja w gronie nauczycielskim ma wiele zalet, sprzyja bowiem nie tylko współpracy, lecz także budowaniu pozytywnych relacji w zespole, co redukuje stres, zmniejsza poczucie rywalizacji, jednocześnie wzmacniając współodpowiedzialność za rozwój przedszkola. Można pokusić się o stwierdzenie, że dobra komunikacja jest solidnym fundamentem zdrowej atmosfery w każdej placówce oświatowej. Dzięki temu zyskują wszyscy: zarówno pracownicy, jak i – a może przede wszystkim – jej beneficjenci, czyli dzieci i ich rodzice. Co więcej, dobra komunikacja wpływa zarówno na grono pedagogiczne oraz na wewnętrzne działania zespołu, jak i na postrzeganie placówki na zewnątrz.

Co nas blokuje we współpracy?

Mimo chęci i dobrej woli nauczyciele często napotykają trudności w komunikacji. Najczęstsze przeszkody i bariery to brak czasu i przestrzeni na spokojną rozmowę, napięty harmonogram, zbyt wiele obowiązków czy różnice w stylach i sposobach pracy. Dodatkowo wiadomości przekazywane w pośpiechu czasami bywają nieprecyzyjne i mylące, co może prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień. Bariery komunikacyjne mogą się również pojawić, gdy zespół nie wykazuje wobec siebie otwartości, a nauczyciele nie czują się komfortowo, dzieląc się swoimi poglądami. Źródłem problemów w komunikacji bywają wreszcie konflikty interpersonalne oraz trudności w relacjach międzyludzkich, różnice pokoleniowe czy odmienne podejście do wychowania i nauczania.