STAN PRAWNY NA 10 STYCZNIA 2024
W przedszkolach publicznych lub oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych brakuje nieustannie wolnych miejsc i jest to kłopot dla wielu rodziców, którzy chcieliby wrócić do aktywności zawodowej po urlopach macierzyńskim i wychowawczym. Założenie prywatnego przedszkola może ze względu na tę okoliczność okazać się znakomitym pomysłem, tym bardziej że uruchomienie placówki nie jest wbrew pozorom skomplikowane i nie wymaga też dokonania zbyt wielu formalności.
Właściciel przedszkola niepublicznego nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego ani ukończonych kursów pedagogicznych, choć oczywiście jest ono wymagane w odniesieniu do pracowników pedagogicznych, czyli nauczycieli i opiekunów.
Mierząc się z myślą o założeniu przedszkola, warto zastanowić się nad jego profilem (specjalizacją), dzięki któremu przedszkole wyróżni się na tle konkurencji, skutecznie zachęcając rodziców do zapisania dziecka na zajęcia. Możliwości jest sporo: przedszkole ekologiczne, w którym dzieci będą uczyć się życia w zgodzie z naturą, uprawiać ogródek i spożywać zdrowe posiłki, przedszkole taneczne, sportowe, artystyczne, matematyczne, językowe, a nawet informatyczne, w którym dzieci będą w naturalny sposób, tj. poprzez zabawę, zapoznawać się z obsługą sprzętu komputerowego i podstawami programowania.
Osoba zakładająca
Niepubliczne przedszkole może otworzyć zarówno osoba prawna, jak i osoba fizyczna. Natomiast nie mają takiej możliwości jednostka samorządu terytorialnego oraz jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej (spółka cywilna, spółki osobowe). Przepisy prawa nie określają, czy osoba, która zakłada przedszkole jako jego organ prowadzący, musi posiadać szczególne kwalifikacje. Takie wymagania trzeba będzie jednak spełnić, gdy organ prowadzący będzie chciał jednocześnie sprawować funkcję dyrektora placówki.
Wiek dzieci
Zgodnie z przepisami prawa oświatowego wychowanie przedszkolne obejmuje okres od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy trzy lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy siedem lat. Jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Jeżeli dziecko posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, to ma prawo być objęte opieką powyżej siódmego roku życia, ale nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym ukończy dziewięć lat.
Krok pierwszy – formalności
Proces zakładania przedszkola rozpoczyna złożenie wniosku (zgłoszenie) do urzędu miasta/gminy o uzyskanie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez gminę. Wniosek powinien zawierać (wzór takiego zgłoszenia z reguły dostępny jest na stronie internetowej urzędu miasta/gminy):
- oznaczenie osoby, która będzie prowadzić przedszkole niepubliczne, jej miejsca zamieszkania lub siedziby,
- określenie typu i rodzaju placówki oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania,
- adres siedziby przedszkola niepublicznego,
- nazwę placówki,
- adres właściwego dla wnioskodawcy organu podatkowego.
Do wniosku należy załączyć:
- dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy: kserokopia dowodu osobistego potwierdzona za zgodność przez wnioskodawcę w przypadku osoby fizycznej, wyciąg z KRS-u w przypadku osoby prawnej,
- tytuł własności lub kopia umowy najmu lokalu przeznaczonego do prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych,